۴ دقیقه
دوره نقاهت بعد عمل اب مروارید چشم

دوره نقاهت پس از جراحی آب مروارید

آنچه می خوانید...

جراحی آب مروارید یکی از رایج ترین جراحی های چشم است که معمولا با افزایش سن باید آن را انجام داد. این جراحی در صورت انتخاب چشم پزشک خوب یکی از ساده ترین جراحی های بیماری های چشم است. بسیاری از افراد این سوال را دارند که پس از این عمل تا چه مدت باید استراحت کرد و تا چه مدت نمی توان به انجام فعالیت های روزانه پرداخت؟! در این مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص دوره نقاهت بعد از عمل آب مروارید چشم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تماس با متخصص چشم

دوره نقاهت پس از جراحی آب مروارید

از مهم ترین مسائلی که می تواند در کاهش دوران نقاهت پس از عمل آب مروارید تاثیر گذار باشد، رعایت مراقبت های پس از جراحی آب مروارید چشم است. در این خصوص ما در اینجا به یک سری نکات مراقبتیکه می توانند در بهبود سریع تر کمک کنند، توضیحاتی را ارائه می دهیم.

مراقبت های روزهای اول پس از جراحی

در روزهای اول نباید چشم را فشار داد چرا که ممکن است حتی با کم ترین فشار، زخم ها باز شوند. به همین دلیل است که در روزهای اول نباید به هیچ عنوان محفظه پلاستیکی باز شود، به خصوص هنگام خواب. محافظ پلاستیکی که پس از جراحی آب مروارید استفاده می شود را می توان با آب و صابون شست و شو داد.

حداقل بگذارید 5 روز از جراحی بگذرد و بعد استحمام کنید.

نگران اینکه هوای سرد و گرم سبب آسیب به چشم پس از جراحی می شود، نباشیدف چون از این طریق هیچ آسیبی به چشم وارد نمی شود.

دوره نقاهت پس از جراحی آب مروارید

مراقبت های کلی از هفته دوم به بعد

 1. داروهای تجویز شده باید طبق دستور پزشک و به موقع مصرف شوند. از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 2. برای معاینه پس از عمل آب مروارید، در هر مراجعه داروهای خود را همراه داشته باشید.
 3. پزشک قطره چکان هایی را تجویز می نماید که برای اثر بحشی هر چه سریع تر، بهتر است تا توسط فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.
 4. هنگام قطره چکاندن مراقب باشید تا نوک قطره چکان با چشم تماس نداشته باشد، به خصوص با سطح قرنیه.
 5. پس از چکاندن قطره، یک دقیقه چشم های خود را ببندید. از باز کردن و پلک زدن شدید پس از چکاندن قطره اکیدا خودداری نمایید.
 6. اگر بیش از یک نوع قطره تجویز شده است، بگذارید حداقل 5 دقیقه از چکاندن قطره اول بگذرد و سپس چکاندن قطره بعدی را شروع کنید.
 7. می توانید پس از باز کردن چشم ها پس از عمل آب مروارید چشم به انجام فعالیت های عادی زندگی همچون رفتن سرکار، مطالعه و تماشا کردن تلویزیون بپردازید.
 8. در صورتی که پس از گذشت یک هفته هنوز هم احساس درد، قرمزی، کاهش دید و حساسیت به نور داشتید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه فرمایید. در صورت دیدن مشاهده ترشحات چرکی فورا به اورژانس مراجعه کنید.
 9. دید شما در چند روز اول بعد از عمل ممکن است کامل نباشد که احتمالاً به علت تورم موقت قرنیه یا وجود بخیه ها باشد.
 10. بعد از جراحی آب مروارید در صورتی که شماره لنز شما بر اساس بهترین دید دور تعیین شده باشد، برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه خواهید داشت.
 11. کپسول عدسی ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از عمل کدر شده و باعث کاهش بینایی شود. این پدیده به سهولت و با لیزر به طور سرپایی درمان می شود.
 12. بسیاری از افراد در معرض مشکلات و بیماری های چشمی نظیر آب سیاه و جدا شدن شبکیه هستند، این بیماری ها در افرادی که تحت جراحی های چشم قرار گرفته اند حتی اگر نتیجه عمل موفقیت آمیز باشد شایع تر است و چون در مراحل اولیه این بیماری ها بدون علامت واضح هستند همه ارفاد به خصوص کسانی که جراحی های چشم داشته اند باید در فواصل منظم(حداقل یکبار در سال) توسط چشم پزشک معاینه شوند تا در صورت وجود این مشکلات درمان به موقع انجام پذیر

اشتراک گذاری مطلب:

safapour3-1

دکتر شراره صفاپور

متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *