۴ دقیقه
آبریزش چشم بعد عمل لیزیک

آبریزش چشم بعد از جراحی آب مروارید

آنچه می خوانید...

حس بینایی را شاید بتوان به عنوان مهمترین حس بدن در نظر گرفت. عمده‌ی اطلاعاتی که ما از محیط اطراف خود کسب می‌نمائیم با استفاده از حس بینایی می‌باشد بنابراین حفاظت از چشم‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

آبریزش چشم بعد از جراحی آب مروارید

شرحی مختصر در خصوص جراحی آب مروارید

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند سلامت چشم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد بیماری آب مروارید چشم است. این بیماری منجر به کدر شدن عدسی چشم می‌شود که در حالت طبیعی به صورت کریستالی می‌باشد در نتیجه فرد در هنگام مطالعه، رانندگی و سایر فعالیت‌های روزمره دچار اختلال می‌شود. بیماری آب مروارید بیماری است که به مرور ایجاد می‌شود بنابراین در مراحل اولیه بیمار نمی‌تواند آن را به درستی درک نماید.

دلایل مختلفی ممکن است منجر به این بیماری شود که عبارتند از:

 • افزایش سن
 • بیماری دیابت
 • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی
 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل
 • عوامل ژنتیکی

درمان بیماری آب مروارید

بیماری آب مروارید یک بیماری شایع می‌باشد و درمان آن توسط عمل جراحی می‌باشد. در طی جراحی آب مروارید عدسی طبیعی چشم بیمار خارج می‌شود و یک لنز مصنوعی جایگزین آن می‌شود.

با اینکه عمل جراحی آب مروارید یک درمان ساده می‌باشد که در مدت زمان کوتاهی و به صورت سرپایی قابل انجام است اما این جراحی مانند هر گونه مداخله پزشکی ممکن است با عوارض و خطراتی همراه باشد.

یکی از مشکلاتی که برخی از بیماران پس از جراحی با آن روبرو می‌شوند سوزش و آبریزش از چشم می‌باشد.

دلایل اصلی سوزش و آبریزش از چشم پس از جراحی آب مروارید

از دلایل اصلی که سبب آبریزش چشم پس از عمل آب مروارید می شود، به شرح زیر است :

برش روی اعصاب قرنیه چشم

همان طور که پیشتر اشاره کردیم در طی جراحی آب مروارید عدسی طبیعی چشم با یک عدسی مصنوعی جایگزین می شود. جهت دست یابی به عدسی چشم، جراح ابتدا برشی روی قرنیه ایجاد می‌نماید تا با دست یابی به عدسی چشم اقدام به تعویض آن با عدسی مصنوعی نماید. در طی این برش ممکن است آسیب‌هایی به اعصاب چشم وارد شود که پس از جراحی منجر به آبریزش و یا سوزش در چشم شود. این عارضه در صورتی که جراحی توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود به ندرت اتفاق می‌افتد اما در صورت بروز به مرور و در طی دوران نقاهت بهبود خواهد یافت. در صورتی که آبریزش از چشمی که تحت جراحی واقع شده است در طی هفته‌های پس از جراحی بهبود نیافت لازم است تا تحت معاینه قرار بگیرید تا در صورت نیاز مداخلات درمانی مورد نیاز برای شما انجام شود.

بیماری‌های چشمی پیش از جراحی

افرادی که جهت جراحی آب مروارید اقدام می‌نمایند اغلب افراد میانسالی هستند که مبتلا به سایر مشکلات چشمی مانند خشکی چشم نیز هستند. این افراد جهت درمان خشکی چشم معمولاً از قطره‌های چشمی استفاده می‌نمایند و مصرف این قطره‌ها ممکن است منجر به آبریزش چشم شود.

مصرف داروهای تجویز شده پس از جراحی

پس از جراحی آب مروارید، بیماران به مدت چند هفته باید از قطره و داروهای چشمی استفاده نمایند. محتویات تشکیل دهنده‌ی این داروها حاوی موادی می‌باشد که در برخی از افراد ممکن است موجب تحریک چشم و آبریزش شود. با توجه به اینکه مصرف این داروها جهت بهبود و جلوگیری از عوارض پس از جراحی ضروری می‌باشد به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه مصرف آنها را قطع نمائید. در صورتی که آبریزش چشم شما شدید بوده و دچار اختلال در دید شدید می‌توانید به پزشک مراجعه نمائید تا داروهای مناسب با شرایط شما را تجویز نمائید.

بیماری دیابت

بیماران مبتلا به دیابت معمولاً دچار خشکی چشم هستند و این مورد می‌تواند منجر به بروز آبریزش چشم شود. افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند پس از جراحی ممکن است نسبت به سایر بیماران بیشتر دچار مشکلات و عوارض پس از جراحی مانند آبریزش چشم شوند بنابراین لازم است پیش از هرگونه مداخله‌ی جراحی، بیماری دیابت در این افراد تحت کنترل باشد تا از ایجاد عوارض پس از جراحی جلوگیری شود.

خشکی چشم بعد عمل آب مروارید

مراقبت‌های پس از جراحی آب مروارید که می‌تواند از ایجاد عوارض پس از جراحی مانند آبریزش چشم جلوگیری نماید

 • عدم مالش چشم
 • بلند نکردن هرگونه جسم سنگین
 • اجتناب از رفتن به استخر و جکوزی
 • آرایش نکردن چشم تا پایان دوران نقاهت
 • عدم حضور در مناطق شلوغ
 • جلوگیری از ورود هرگونه گرد و غبار و مواد آلرژی زا به چشم
 • استفاده از عینک آفتای در روزهای آفتابی
 • استفاده از تمام داروهای تجویزی شده طبق دستورالعمل پزشک

اشتراک گذاری مطلب:

safapour3-1

دکتر شراره صفاپور

متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *