۶ دقیقه
عوارض بلفاروپلاستی

عوارض بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...
بلفاروپلاستی و عوارض آن

بسیاری از افراد از بدو تولد و یا با افزایش وزن دچار افتادگی پلک بوده و یا می شوند. افتادگی پلک می تواند مانع دید کافی و گسترده شده و همچنین ظاهر چشم و صورت را مختل نماید. در این صورت فرد باید بلفاروپلاستی انجام دهد. اما این جراحی نیز همانند سایر جراحی های زیبایی دیگر با عوارض از جمله به جا ماندن بخیه ها، درد و توروم و … همراه است. همین امر سبب می شود تا افراد از انجام آن منصرف شوند. اما باید بگوییم این عمل نزد بهترین متخصص چشم صورت گیرد، عوارضی نخواهد داشت.

عمل بلفاروپلاستی با هدف تقویت ماهیچه های حمایت کننده و کشیدن پلک های فرد بیمار که با افزایش سن دچار افتادگی شده اند انجام می شود. این عمل مزایایی را در خود جای داده است که از مهم ترین آنها میتوان به بازگرداندن فرم جوان بالای چشم، تقویت اعتماد به نفس، افزایش تعاملات اجتماعی مثبت، میدان دید بهبود یافته، آزادی بیشتر برای خلاقیت آرایشی اشاره کرد.

عوارض بلفاروپلاستی که باید به آن توجه کرد!

یکی از انواع عمل های شایع، بلفاروپلاستی در پلک بالا است زیرا که بسیاری از افراد، دارای پف پلک بالا و شاهد چین و چروک های بسیاری در این قسمت هستند از این رو افرادی که جهت انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا مراجعه می کنند به مراتب از افرادی که قصد عمل پلک پایین را دارند بیش تر هستند. این موضوع باعث شده است تا این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض بلفاروپلاستی قرار بگیرند.
همان طور که میدانید بروز چین و چروک و یا پف پلک در قسمت بالایی پلک، علاوه بر پنهان کردن زیبایی چشم می تواند مانع دید فرد بیمار شود در نتیجه، این جراحی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که انتخاب فرد بیمار برای انجام عمل بلفاروپلاستی فردی غیر متخصصین باشد میتواند عوارض بلفاروپلاستی را برای بیمار در پی داشته باشد.
در نظر داشته باشید که بسیاری از عوارض های ناشی از این عمل همانند جای بخیه ها، با گذشت زمان به خودی خود از بین خواهند رفت.
جهت جلوگیری از ابتلا به عوارض های عمل بلفاروپلاستی، جراح بایستی به نکاتی توجه کند که از مهم ترین این نکات میتوان به قرینه بودن هر دو پلک و رعایت بهداشت اشاره کرد.
از دیگر مواردی که عوارض بلفاروپلاستی را برای شما به شدت کاهش می دهد، استفاده از کمپرس سرد در ساعات ها اولیه پس از عمل است. همان طور که در مطالب فوق اشاره نمودیم، این عمل زیبایی و درمانی شامل دو بخش پلک بالا و پایین است که هر دو این عمل عوارض و خطرات مختص به خود را دارد که ما قصد داریم در ادامه این مقاله هر یک از این عوارض ها را به طور جداگانه و به طور کامل شرح دهیم.

عوارض بلفاروپلاستی در پلک بالا

جراحی پلک در قسمت فوقانی دارای حساسیت های بسیار بالایی است که در صورت بروز یک بی دقتی میتواند فرد را مبتلا به عوارض بلفاروپلاستی کند.
از شایع ترین این عوارض ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:
• احساس سوزش در ناحیه پلک
• دوبینی و یا تاری دید
• احساس سوزش و یا خارش در ناحیه چشم هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید
• خشکی و یا جمع شدن پوست ناحیه پلک ها
• خارش چشم و اطراف و آن
• بازماندن چشم ها در هنگام خواب
• کبودی و تورم در ناحیه اطراف چشم
• آسیب های عضلانی
• آسیب های پزشکی
عفونت قرنیه چشم
تمامی عوارض های ذکر شده موقتی بوده و پس از گذشت چند هفته از عمل به خودی خود از بین خواهند رفت ولی توجه داشته باشید، سه مورد آخر از عوارض بلفاروپلاستی ناشی از اشتباهات و خطاهای پزشکی هستند.

عوارض بلفاروپلاستی در پلک پایین

عمل بلفاروپلاستی در پلک پایین دارای متقاضیان کم تری نسبت به پلک بالا است و از این رو این عمل زیبایی عوارض بلفاروپلاستی کمتری را در برمیگیرد.
اما از شایع ترین عوارض های این عمل در ناحیه پلک پایین میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:
کم بینی و یا ایجاد دوبینی
بروز کبودی و تورم
عفونت در ناحیه پلک ها
درد شدید در پلک
عدم قرینگی در پلک های پایین

برای کاهش عوارض بلفاروپلاستی چیکار کنیم؟

این سوال به طور قطع سوال بسیاری از داوطلبانی است که قصد انجام عمل زیبایی و درمانی بلفاروپلاستی را دارند.
جهت به حداقل رساندن عوارض بلفاروپلاستی لازم است نکاتی را پس از انجام این عمل رعایت کنید که در ادامه ما به شرح کامل هر یک از این نکات پرداخته ایم.

  • پس از عمل بلفاروپلاستی، به هیچ عنوان پلک خود را با دستتان لمس نکنید.
  • از محکم پلک زدن خودداری کنید و چشمان خود را به هیچ عنوان جمع نکنید.
  • در ساعات ابتدایی از عمل خود، از کمپرس سرد جهت کاهش عوارض بلفاروپلاستی استفاده کنید.
  • تا چند هفته به صورت صاف و طاق باز بخوابید.
  • از انجام فعالیت و ورزش های سنگین امتناع کنید.
  • هنگام خارج شدن از خانه بایستی از عینک آفتابی استفاده کنید.
  • از استفاده پمادهای آرایشی در محل و یا اطراف جراحی خودداری کنید.
  • از مصرف الکل و یا دخانیات تا چند هفته پس از عمل جهت کاهش عوارض بلفاروپلاستی خودداری کنید.

آیا عوارض بلفاروپلاستی ماندگار است؟

افراد زیادی از افرادی که مبتلا به عوارض بلفاروپلاستی شده اند دچار این نگرانی هستند که آیا عوارض های عمل بلفاروپلاستی دائمی هستند یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اغلب عوارض های ناشی از این عمل موقتی هستند و پس از گذشت چند هفته تا چند ماه به طور کامل از بین خواهند رفت.
برای مثال کبودی و تورم این عمل در هفته های اول پس از عمل به طور کامل از بین خواهند رفت و جای هیچ نگرانی نیست. اما آن دسته از عوارض هایی و آسیب های جدی که به دلیل جراحی نادرست به چشم وارد شده اند ممکن است خطرات دائمی را برای فرد به همراه داشته باشند.
این خطرات و ماندگاری عوارض ها، بسته به مواردی همچون میزان و عمق آسیب هایی که به چشم وارد شده است دارد.
اما به طور کلی، آن دسته از آسیب هایی که به رشته‌های عصبی و ماهیچه‌های چشمی وارد می‌شوند تا آخر عمر ممکن است برای فرد باقی بمانند از این رو جهت کاهش عوارض های عمل بلفاروپلاستی پیشنهاد می کنیم که این عمل را زیر نظر یک پزشک متخصص در زمینه عمل بلفاروپلاستی انجام دهید.

احتمال بروز عوارض بلفاروپلاستی چه میزان است؟

همان طور که میدانید این عمل علاوه بر جنبه درمانی تا حد زیادی جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به حساسیت آن، این عمل بایستی با نهایت دقت و تخصص انجام داده شود.
به خاطر داشته باشید، در صورتی که این عمل زیر نظر یک متخصص انجام شود از ابتلا شما به عوارض بلفاروپلاستی جلوگیری خواهد شد.

اشتراک گذاری مطلب:

safapour3-1

دکتر شراره صفاپور

متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *