۴ دقیقه
آیا لیزیک برای قوز قرنیه مناسب است

لیزیک و قوز قرنیه

آنچه می خوانید...

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا عمل لیزیک برای افرادی که به قوز قرنیه دچار هستند امکانپذیر است؟ قوز قرنیه بیماری است که معمولا در نوجوانی ایجاد شده و با گذشت زمان بدتر می شود. به همین دلیل است که افرادی که قصد جراحی عیوب انکساری از جمله لیزیک را دارند، کنجکاو هستند تا پاسخ پرسش ذکر شده را بدانند.

لیزیک و قوز قرنیه

آیا فردی که به قوز قرنیه دچار است، عمل لیزیک منع دارد؟

در صورت داشتن قوز قرنیه حتی به صورت خفیف، جراح جراحی های لیزر را جهت اصلاح دید منع می کند. روش هایی مانند لیزیک و PRK با برداشتن ذرات میکروسکوپی بافت قرنیه را تغییر شکل می دهند. با این حال، برداشتن بافت از قرنیه ذاتا ضعیف تحت تأثیر قوز قرنیه، قرنیه را بیشتر ضعیف می‌کند و یکپارچگی قرنیه را از بین می برد.

چشم پزشک احتمالاً توصیه می کند که جهت اصلاح بینایی از عینک یا لنز تماسی استفاده نمایید. اما متأسفانه، قوز قرنیه می‌تواند تناسب و استفاده راحت یا طولانی‌مدت از لنزهای تماسی را دشوار کند. یکی دیگر از نشانه های قوز قرنیه تغییرات مکرر در نسخه است که برای تنظیم دقیق نیاز به بازدیدهای متعدد دارد.

چرا لیزیک برای قوز قرنیه نامناسب است؟

لیزیک نوعی روش اصلاح بینایی با لیزر است که شکل قرنیه را برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم تغییر می دهد. قوز قرنیه یک بیماری دژنراتیو است که قرنیه را نازک می کند و باعث شکل غیر طبیعی می شود. به همین دلیل است که با جراحی لیزیک چشم قابل اصلاح نیست.

جراحی عیوب انکساری مانند لیزیک می توانند سبب ضعیف شدن و نازک شدن قرنیه شوند. در برخی موارد، لیزیک می تواند با نازک کردن قرنیه، وضعیت را بدتر کند. بنابراین، لیزیک برای قوز قرنیه امکان پذیر نیست، چرا که می تواند منجر به تغییرات غیرقابل پیش بینی در شکل قرنیه و در نتیجه از دست دادن بینایی شود.

احتمال ابتلا به قوز قرنیه بعد از لیزیک چقدر است؟

قوز قرنیه بعد از لیزیک یکی از دردسرسازترین عوارض بعد از لیزیک است که میزان بروز آن بین 0.04 تا 0.6 درصد گزارش شده است. این امر می تواند چندین ماه یا حتی سال ها پس از جراحی لیزیک رخ دهد.

Intacs برای قوز قرنیه

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در درمان قوز قرنیه، ایجاد حلقه‌هایی داخل قرنیه به نام Intacs است. اینتاک ها در قرنیه کاشته می شوند تا به تغییر شکل انحنای قرنیه کمک کنند. هدف Intacs ، کاهش یا از بین بردن وابستگی افراد به عینک یا لنزهای تماسی نیست. بلکه این امکان را می دهد تا افراد از لنزهای تماسی طولانی تر و راحت تر استفاده کنند.

اگرچه هیچ درمانی برای قوز قرنیه وجود ندارد، اما پیشرفت این بیماری را می توان با روشی به نام اتصال عرضی قرنیه متوقف کرد. دکتر مندل، متخصص قرنیه، می‌تواند تشخیص دهد که آیا کراس‌لینکینگ و/یا Intacs برای مورد خاص شما از قوز قرنیه مناسب هستند یا خیر.

آیا لیزیک خطر ابتلا به قوز قرنیه را افزایش می دهد؟

در واقع، اگر بافت بیش از حد از قرنیه افراد مستعد به این عارضه برداشته شود، خطر اندکی وجود دارد که لیزیک می تواند باعث ایجاد یک بیماری از نوع قوز قرنیه شود.

از آنجایی که قوز قرنیه یک بیماری دژنراتیو قرنیه است که باعث نازک شدن قرنیه می شود و منجر به تغییرات غیرقابل پیش بینی و نامنظم در شکل سطح جلوی چشم می شود، لیزیک به طور کلی برای افراد مبتلا به قوز قرنیه توصیه نمی شود.

در واقع، اگر بافت بیش از حد از قرنیه افرادی که مستعد ابتلا به این عارضه هستند برداشته شود، خطر کمی وجود دارد که لیزیک می تواند باعث ایجاد یک بیماری از نوع قوز قرنیه به نام اکتازی قرنیه شود.

خطر ابتلا به قوز قرنیه بعد لیزیک

در صورت ابتلا به قوز قرنیه و نیاز به جراحی عیوب انکساری برای اصلاح نزدیک بینی یا سایر عیوب انکساری، اولین قدم این است که به بهترین متخصص چشم مراجعه نمایید. وی ممکن است یک روش پیوند قرنیه را برای تقویت و تثبیت قرنیه قبل از در نظر گرفتن جراحی انکساری توصیه کند. بسته به نتیجه این روش، لیزیک یا نوع دیگری از انکساری انجام می شود

اشتراک گذاری مطلب:

safapour3-1

دکتر شراره صفاپور

متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *